Aneta Krikelová - Jak cestovat, když nemáš čas ani peníze

Cestovat víceméně bez peněz je trend posledních roků. Sociální sítě jsou plné lidí, kteří s pár sušenkami v kapse během dvou let objeli celý svět. Co když máš sice taky peněz věčně nedostatek, ale tak trochu ti chybí i ty dva roky volna? Tak to máme hodně společného. Miluji cestování a miluji svou práci. Ani o jedno nechci přijít. Že klasická práce nejde dát dohromady s častým cestováním? Hloupost. Skoro každý měsíc vyjedu někam do zahraničí.

Dan Urban - Jižní Amerika za 2 měsíce

  1. Španělština - je potřeba?
  2. Rio de Janeiro - Socha Krista, každy ji chce vidět, ale jak se vyhnout davům?
  3. Buenos Aires - Dobré jídlo, Argentinské tango a fronty na peníze
  4. Ushuaia - konec světa - doslova
  5. El Calafate - Perrito Moreno a trek okolo Torres del Paine - patagonie ve vší kráse
  6. Atacama - jak se vydat do pouště s městským autem a přežít a proč je dobré brát stopaře
  7. Bolivie - Salar de Uyuni - tolik soli pohromadě jen tak neuvidíte, jak si (ne)uhnat výškovou nemoc
  8. Peru - úžasné hory, spousta hmyzu, jak se dostat na Machu Picchu za 10 dní
  9. Kolumbie - na otočku v Bogotě, kde má kokain stát jako pivo a nejoblíbenější hračka je střelnej prach
  10. Kuba - návrat v čase o padesát let, relax v karibském stylu

Jakub Frank - Nepál

Jak jsem cestoval Nepálem a neutratil ani korunu? Nežebral jsem a nemusel jsem jíst ani z popelnic (stejně tam žádné nemají :D). Nepoužíval jsem technologie a bydlel s místními lidmi v vesničkách, kam turista nezabloudí. Lezl jsem po ledovcích a spal ve výškách nad 4300 metrů bez extra tréninku. Jaký je skutečný život lidí v Nepálu? Zadýchal jsem se při výšlapech? O tom všem vám povyprávím. Můžete se těšit na fotky, videa a historky z cest nejen po Nepálu.

Jakub Frank - Srí Lanka

Jak se žije v ráji? Srí Lanka nabízí všechno - oceán, džungli, čajové plantáže, vlny na surf, čerstvé tropické ovoce, úžasnou kuchyni a úžasné příjemné lidi. Sonda do život místních, poznání kultury a tradice i o tom si budeme společně povídat. Zajímá vás kolik čaje nasbírá taková průměrná Srí Lančanka za den? Jak se chytají vlny a ryby na oceánu? Jaké je potkat divokého slona v noci? Co všechno člověk uslyší a ochutná? O tom všem vám povyprávím. Můžete se těšit na fotky, videa a historky z cest nejen po Srí Lance.

Jakub Venglář - Asijské srdce Tádžikistán a Pamír

V Tádžikistánu na vás čekají:

-Treky, z kterých se nikdy nebudete chtít vrátit.

-Lidé se srdcem nejen na správném místě. Pár kusů si schovávají navíc po kapsách, aby jej mohli rozdávat spolu s melouny a čajem.

-Výšková nemoc, desítky hodin mačkání v džípu, dřina a ledovcové řeky k přebrodění.

-Mír vysokohorské pustiny a noci pod nekonečnou hvězdnou oblohou.

-Zanedbaný svět, jemuž se stýská po zlatých sovětských časech.

-Příběhy, které stojí za to poslouchat i vyprávět …

Jakub Venglář - Kyrgysztán trochu jiný mainstream

Stačí pár dní v některém z kouzelných údolí abyste zjistili, proč je Kyrgyzstán tak oblíbenou destinací. Zasněžené velehory, všudypřítomní koně a doliny posypané květy lákají turisty ze všech koutů světa.

Naštěstí největší horskou atrakcí je zde stále blbec s pořádným batohem a jen pár kroků mimo hlavní trasy máte všechny přírodní poklady sami pro sebe. Obchodní jednání se vedou pěkně v jurtě při čaji, zatímco venku se chystá beraní hlava k večeři, malý klučina na koni zahání stádo, panímáma dojí kobylu, ze skály se houpe mršina jaka… Zkrátka žádný mainstream.

Jan Toloch - Rok v Asii - vlakem, lodí i na vodním buvolovi

Jiří Dobrý - Chile

Trojka filmařů, cestovatelů a nadšenců do vědy se rozhodla, že prostě musí vidět zatmění Slunce a nakrást si prupisky. Takže vyhrálo Chile.

Vypravíme se tam, kde se potkávají velehory, mrtvá poušť a nejdokonalejší astronomická optika. Zrovna letos je to 100 let od doby, kdy svět díky zatmění slunce mohli ověřit Einsteinovu teorii relativity a 50 let od toho, kdy jsme v Chile začali stavět největší světové vesmírné observatoře. Navštívíme ta největší člověkem vyrobená zrcadla a zkusíme přijít na to, proč je lidé staví na třítisícovkách uprostřed mrtvé krajiny.

Na festival Žiwell Express přistaneme přímo z cest plní písku s disky plnými filmového materiálu pro světově první populárně-vědecký nízko-rozpočtový road-movie.

PS: Neměli by Češi v Chile jezdit raději do pouště?

Ladislava Blažková - Tanzanií na vozíku i traktorem

Vozit české traktory do Tanzanie, proto aby tam pomáhaly na místních polích, je dost bláznivé. Vzít na takovou cestu vozíčkáře, možná ještě bláznivější. Přijďte na povídání o tom, jak je Afrika krásná, drsná a bariérová. A navíc zjistíte, že vy sami můžete jet kamkoliv.

Maxmilián Pavlas - Se Stalkerem v zóně

Přednáška bude vyprávět o nelegálním vstupu do Chernobylské Zóny a co obnáší stát se skutečným Stalkerem. Podrobně se zaměří na bezpečnostní rizika a jak v radioaktivní Zóně přežít. Rady a tipy, kterým anomáliím se nejlépe vyhnout a kde se v noci skrýt před mutanty.

Miky Škoda

Cestování bolí. Podnikání bolí. Prázdných motivačních frází o instantním úspěchu a štěstí je na světě fůra. Motivaci máš stejně hlavně v sobě, takže jaký je další krok? Jak se na cestu za svými sny podívat realisticky? Nabil jsem si hubu tolikrát, že to nejde spočítat. Několikrát mě to dokonce málem stálo život. A ani dneska se necítím šťastný v každé vteřině. Ale stojí to za to. Podělím se s tebou o to, na co si dát pozor, jak se z neúspěchů nepodělat a cestu za svými cíli nevzdat, když se to bude zdát jako konečná.

Na přednášce zjistíš:

Peter Demko - Jak se vyrábí řemeslné pivo

Radek Thums - Jak přežít průsery na cestách

Sebastian Prax - Za hipíky a buddhisty do Himálaje

Cestovatelská projekce popisuje příběh zvídavého studenta, který se rozhodl, že se vydá na mírně sebevražednou cestu do indické Himálaje, za prapůvodní myšlenkou východní filozofie a s nejmenším tušením o tom, co ho tam čeká. Z jistého důvodu však lehce proplouvá vším, co se mu připlete do cesty, a od začátku do konce prožívá Božskou komedii života.